Fatberg to zjawisko polegające na tworzeniu się dużych, zbitych brył tłuszczu i innych odpadów w systemach kanalizacyjnych miast. Nazwa ta pochodzi od połączenia angielskich słów “fat” (tłuszcz) i “iceberg” (góra lodowa). Fatbergi są problemem szczególnie w miastach o dużej gęstości zaludnienia, gdzie duża ilość odpadów, w tym tłuszczów i olejów, trafia do kanalizacji. W 2017 roku w londyńskiej kanalizacji odkryto jeden z największych fatbergów, który miał długość około 250 metrów i ważył około 130 ton. Składał się głównie z tłuszczu, olejów spożywczych, chusteczek higienicznych i innych odpadów. Fatberg w Londynie stał się symbolem globalnego problemu, który dotyka wiele miast na całym świecie.
Problem wylewania zużytego oleju spożywczego do kanalizacji ten dotyczy w głównej mierze gmin – a w ich przypadku jest niezwykle poważny. Sieci kanalizacyjne kumulują oleje ze zlewów wszystkich mieszkańców. Zwężają się średnice rur, tworzą się potężne zatory. Trzeba częściej przeprowadzać remonty, cierpi budżet samorządu, a więc każdego z nas, nie wspominając o utrudnieniach komunikacyjnych.
Podobnie jak w wielu innych krajach, Polska również zmaga się z problemem fatbergów w systemach kanalizacyjnych. Problem jest znaczący i wymaga uwagi zarówno ze strony mieszkańców, jak i władz lokalnych. Chociażby w Warszawie wielokrotnie dochodziło do zatorów w systemie kanalizacyjnym z powodu nagromadzenia tłuszczów, olejów i innych odpadów. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) regularnie informuje o problemach związanych z fatbergami i podejmuje działania zapobiegawcze.

Jakie mogą być uszkodzenia sieci kanalizacji domowej i miejskiej?
- Kanalizacja w domu – instalacja kanalizacji może zatkać się w trudno dostępnych miejscach.Sieć miejska – zatory instalacji miejskiej mogą skutkować uciążliwymi remontami.
- Utrudniony przepływ – gromadzące się tłuszcze powodują utrudniony przepływ.
Olejomaty – piaty wymiar recyklingu
EMKA Oil jest częścią firmy EMKA – firmy z blisko trzydziestoletnim doświadczeniem na rynku logistyki, odbiorów i przetwarzania odpadów medycznych, lider w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań ekologicznych. Firma wychodzi naprzeciw zmieniającym się potrzebom społeczeństwa, wytyczając nowe szlaki i angażując się w stosowanie nowoczesnych technologii. Celem EMKA jest zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki ludzie postrzegają UCO, tak aby tworzyć pozytywny i trwały wpływ na środowisko naturalne, poprzez innowacyjny system Ogólnopolskiej Zbiórki Zużytego Oleju Spożywczego. Innowacyjne rozwiązanie jakim są OLEJOMATY, sukcesywnie będzie trafiać do samorządów w całym kraju.