6Lutego 2025 r. Wielkopolska dołączyła do Ogólnopolskiej Zbiórki Zużytego Oleju Spożywczego (UCO – Used Cooking Oil). To właśnie tu, w dziesięciu gminach, pojawią się kolejne Olejomaty – milowy krok do poszerzenia liczby frakcji odpadów, które mogą być zbierane i segregowane przez gospodarstwa domowe w całej Polsce.
Zużyty olej spożywczy to odpad powstający w każdym gospodarstwie domowym. Obejmuje m.in. olej i masło po smażeniu, olej z sałatek, puszek i konserw, margarynę, tłuszcze pozostałe po pieczeniu mięs, a także oleje wykorzystywane w marynatach i sosach. Choć wielu osobom wydaje się zwykłym odpadem płynnym, jego niewłaściwa utylizacja może mieć poważne konsekwencje.
Dlaczego recykling oleju jest ważny?
Wylewanie UCO do kanalizacji powoduje osadzanie się tłuszczu w rurach, prowadząc do ich zapychania i powstawania trudnych do usunięcia złogów, co skutkuje kosztownymi w naprawie awariami infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Jeśli przedostanie się do gleby lub wód powierzchniowych, może powodować ich skażenie i zaburzać ekosystemy wodne.
– W Polsce każdego roku zużywa się setki tysięcy ton oleju spożywczego, jednak jego odzysk wciąż pozostaje na niskim poziomie. Odpowiednia zbiórka i przetwarzanie UCO pozwalają nie tylko ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, ale także wykorzystać ten surowiec do produkcji nowoczesnych paliw odnawialnych. To realny krok w stronę redukcji emisji CO₂ i rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym – mówi Małgorzata Rdest, Wiceprezes firmy EMKA.
Odzyskany olej może być ponownie wykorzystany nie tylko w przemyśle paliwowym, ale także przy produkcji detergentów, świec oraz innych komponentów przemysłowych. Dzięki odpowiedniej segregacji ograniczamy negatywny wpływ odpadów na środowisko i przyczyniamy się do bardziej efektywnego wykorzystania surowców.

Olejomaty – rewolucyjny system
Olejomaty to rewolucyjny system pozwalający na stworzenie na poziomie gmin sieci punktów z maszynami, do których lokalna społeczność może oddawać UCO. Projekt ten przyniesie znaczący wzrost poziomu recyklingu i odzysku z odpadów na poziomie gmin i samorządów. Na system ten składają się specjalne maszyny, ale także innowacyjne butelki, interaktywna aplikacja mobilna, procesy logistyczne, procesy recyclingu i raportowania, a także szeroko zakrojone działania edukacyjne i promocyjne w tym flagowy projekt EMKA Oil – „Olej zdasz, drzewko masz!”.
„Olej zdasz, drzewko masz!” – jak działa Olejomat?
W ramach akcji „Olej zdasz, drzewko masz!”, Olejomat wyda użytkownikowi, który uprzednio zarejestruje się w specjalnej, bezpłatnej aplikacji, pustą butelkę, wytworzoną z ekologicznego materiału, wytrzymującą wysoką temperaturę oleju. Średni czas trwania zbiórki oleju w gospodarstwie domowym, to półtora miesiąca. Pełną butelkę, z pomocą aplikacji, użytkownik oddaje do Olejomatu, a na jego konto w trafiają punkty, które może wymienić na ekologiczne nagrody, jak np. sadzonki drzew.
Intuicyjna aplikacja mobilna
Aplikacja mobilna Olejomaty to intuicyjne narzędzie do zarządzania zbiórką UCO z poziomu użytkownika. Dostępna jest na urządzenia iOS oraz Android. Aby z niej korzystać należy stworzyć konto, zbierać punkty za oddany olej i wymieniać na atrakcyjne nagrody. W aplikacji można również znaleźć instrukcje prawidłowej zbiórki, zlokalizować najbliższy Olejomat i przeczytać wiele materiałów edukacyjnych poświęconych ekologii i ochronie środowiska.
Olejomaty na Wielkopolsce
Innowacyjne rozwiązanie jakim są Olejomaty, sukcesywnie będzie trafiać do samorządów w całym kraju. Na Wielkopolsce pojawi się 10 Olejomatów, do których mieszkańcy będą mogli oddawać zużyty olej spożywczy. Gminy, które dołączyły do projektu, w ramach Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów – SELEKT” to:
- Gmina Buk (Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o.)
- Gmina Opalenica
- Gmina Stęszew
- Gmina Zbąszyń
- Gmina Dopiewo
- Gmina Czempiń
- Gmina Komorniki
- Gmina Grodzisk Wielkopolski
- Miasto Kościan
- Miasto Puszczykowo
Symbolicznym momentem rozpoczęcia działań na Wielkopolscebyło uroczyste podpisanie umowy, które odbyło się 6 lutego w siedzibie Związku Selekt. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele samorządu, lokalnych władz oraz organizatorzy projektu. Małgorzata Rdest, inicjatorka projektu Olejomaty, podkreśliła wagę tej inicjatywy dla ochrony środowiska:
– Naszym celem jest nie tylko rozwój nowoczesnej infrastruktury do zbiórki UCO, ale także edukacja ekologiczna i realna zmiana nawyków. Każdy, kto segreguje zużyty olej, ma wpływ na czystość środowiska i ochronę zasobów naturalnych. Cieszę się, że Poznań dołącza do tej misji i staje się kolejnym miastem wspierającym naszą inicjatywę.
Więcej informacji o inicjatywie Olejomatów można znaleźć na stronie: www.olejomaty.pl.
O projekcie Olejomaty
Olejomaty to rewolucyjny system pozwalający na stworzenie na poziomie gmin, miast oraz innych jednostek organizacyjnych sieci punktów z maszynami, do których lokalna społeczność może oddawać zużyty olej spożywczy (UCO). Projekt ten przyniesie znaczący wzrost poziomu recyklingu i odzysku z odpadów na poziomie samorządowym i ogólnokrajowym. Na system ten składają się specjalne maszyny, ale także innowacyjne butelki, interaktywna aplikacja mobilna, procesy logistyczne, procesy recyclingu i raportowania, a także szeroko zakrojone działania edukacyjne i promocyjne w tym flagowy projekt EMKA Oil – „Olej zdasz, drzewko masz!”.
O firmie EMKA S.A.
EMKA S.A. to jedna z wiodących firm w Polsce zajmujących się unieszkodliwianiem odpadów medycznych i weterynaryjnych. Jej początki sięgają 1992 roku. Od 2000 roku firma specjalizuje się w odbiorze, transporcie i unieszkodliwianiu odpadów, wprowadzając nowoczesne rozwiązania technologiczne i organizacyjne, które wyznaczyły nowe standardy w branży. Dzięki innowacyjności, elastyczności oraz kompleksowemu podejściu do obsługi klienta, EMKA S.A. zdobyła reputację pioniera w gospodarce odpadami medycznymi. Doświadczony zespół i wysoki poziom serwisu sprawiają, że firma nie tylko spełnia, ale często przewyższa oczekiwania klientów, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Bazując na doświadczeniu w branży odpadów, firma rozszerzyła swoją działalność o odpady warsztatowe, oferując kompleksową obsługę warsztatów samochodowych w zakresie odbioru, transportu i unieszkodliwiania odpadów.