Skip to content Skip to footer

Olejomaty – Piąty wymiar recyklingu

EMKA S.A. to lider w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań ekologicznych. Mając ponad 30-letnie doświadczenie na rynku logistyki, odbiorów i przetwarzania odpadów medycznych, postanowiła wykorzystać swoje know-how rozwijając nowy obszar działalności – EMKA Oil. Jest to świeży projekt firmy, który wychodzi naprzeciw zmieniającym się potrzebom społeczeństwa, wytyczając nowe szlaki i angażując się w stosowanie nowoczesnych technologii. Celem firmy jest zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki ludzie postrzegają UCO, tak aby tworzyć pozytywny i trwały wpływ na środowisko naturalne, poprzez innowacyjny system Ogólnopolskiej Zbiórki Zużytego Oleju Spożywczego.

Wylewanie zużytego oleju i tłuszczy roślinnych (Used Cooking Oil – UCO, czyli zużyty olej spożywczy) do kanalizacji jest powszechnym zjawiskiem, które może mieć poważnie negatywne skutki dla środowiska i kanalizacji. Tymczasem mało kto ma świadomość tego, jak negatywne skutki dla środowiska i kanalizacji może mieć takie działanie. UCO, czyli m.in. olej i masło po smażeniu, olej z sałatek, puszek i konserw generowany w gospodarstwach domowych jest produktem ubocznym, który powstaje podczas gotowania i smażenia, a jego nieodpowiednie postępowanie stanowi zagrożenie dla wód powierzchniowych, gleby, wody pitnej i infrastruktury kanalizacyjnej.  

  • skażenie wód powierzchniowych i podziemnych; 
  • obumieranie fauny i flory; 
  • zanieczyszczenie gleby; 
  • obniżenie jakości wody pitnej; 
  • narażanie zdrowia publicznego 

uszkodzenie systemów kanalizacyjnych. 

Wbrew pozorom, istnieje szereg rozmaitych zastosowań dla zużytego oleju spożywczego, uznawanego za odpad. Mając na uwadze wysoką zawartość trójglicerydów w przetworzonym tłuszczu, wykorzystuje się go bardzo często jako biokomponent w procesie produkcji eko diesla lub innych eko paliw. To jednak nie jedyna możliwość – oczyszczony, przetworzony olej może być także zastosowany w piecach olejowych jako swoiste paliwo, zapewniając energię cieplną. Ponadto w przemyśle chemicznym tego rodzaju oczyszczone już odpady znajdują dodatkowe zastosowanie przy produkcji różnego rodzaju tworzyw syntetycznych. Wówczas oczyszczony olej poddaje się dalszej obróbce wraz z innymi substancjami.  

Wśród wielu korzyści odpowiedniego recyklingu UCO możemy wymienić: 

  • usprawnienie procesu oczyszczania wody użytkowej i ponownego wprowadzenia jej do obiegu; 
  • zapobieganie zatykaniu trudno dostępnych miejsc w rurach kanalizacyjnych w swoich domach; 
  • ograniczenie konieczności uciążliwych remontów przez dbanie o kanalizację miejską; 
  • dostarczanie surowców potrzebnych do badań naukowych i produkcji paliw; 
  • zmniejszenie zapotrzebowania na surowce naturalne potrzebne do wytwarzania nowego oleju; 
  • ograniczenie ilości zanieczyszczeń przedostających się do wód i powietrza. 

Jakie produkty powstają dzięki recyklingowi UCO? 

  • biopaliwa; 
  • kosmetyki; 
  • środki czystości  
  • biodegradowalne tworzywa sztuczne;  
  • farby;  
  • świece;  
  • karma dla zwierząt. 

W jaki sposób prawo reguluje kwestie zarządzania UCO? 

Zgodnie z polskimi przepisami, do zbierania UCO zobowiązane są m.in. hotele, restauracje czy bary. To blisko 100 tysięcy punktów gastronomicznych na mapie Polski. Tymczasem liczba gospodarstw domowych w Polsce zbliża się do 13 milionów, a w każdym niemal domu używa się oleju spożywczego, który po smażeniu trafia najczęściej do kanalizacji wywołując zatory i związane z nimi awarie. UCO jest też wyzwaniem dla systemów oczyszczania ścieków, a jeśli dostanie się do gleby, może powodować niepowetowane straty w przyrodzie. Dlatego tak istotne jest, by ta lwia część zużywanego w naszym kraju oleju spożywczego zaczęła w końcu trafiać do recyklingu. 

Olejomaty – rewolucyjny system 

Olejomaty to rewolucyjny system pozwalający na stworzenie na poziomie gmin sieci punktów z maszynami, do których lokalna społeczność może oddawać UCO. Olejomaty są milowym krokiem do poszerzenia liczby frakcji odpadów, które mogą być zbierane i segregowane przez gospodarstwa domowe w całej Polsce. Projekt ten przyniesie znaczący wzrost poziomu recyklingu i odzysku z odpadów na poziomie gmin i samorządów. Na system ten składają się specjalne maszyny, ale także innowacyjne butelki, interaktywna aplikacja mobilna, mechanizmy logistyczne, procesy recyclingu i raportowania a także szeroko zakrojone działania edukacyjne i promocyjne w tym flagowy projekt EMKA Oil – „Olej zdasz, drzewko masz!”. 

Jak działa Olejomat? 

W ramach akcji „Olej zdasz, drzewko masz!”, Olejomat wyda użytkownikowi, który uprzednio zarejestruje się w specjalnej, bezpłatnej aplikacji, pustą butelkę, wytworzoną z ekologicznego materiału, wytrzymującą wysoką temperaturę oleju. Średni czas trwania zbiórki oleju w gospodarstwie domowym, to półtora miesiąca. Pełną butelkę, z pomocą aplikacji, użytkownik oddaje do Olejomatu, a na jego konto w trafiają punkty, które raz w roku może wymienić na ekologiczne nagrody. Jedna butelka to 100 punktów, a już za 300 zebranych punktów można otrzymać nagrodę w postaci, np. sadzonki drzewka.  

Elementy składowe maszyny 

Jest to pierwsze takie narzędzie na rynku, innowacyjne oraz intuicyjne. Urządzenie monitoruje i raportuje na bieżąco stan zapełnienia butelek – mieści aż 160 pustych butelek i 150 pełnych butelek. Elementy składowe maszyny to: 

  • Panele fotowoltaiczne – Olejomat może działać wyłącznie na panelach słonecznych bez konieczności podpięcia do sieci. 
  • Skaner kodów QR – pozwalający na komunikację z aplikacją mobilną dla użytkownika. Odczytuje kody QR generowane przez aplikację mobilną umożliwiając pobranie pustej butelki oraz oddanie pełnej butelki ze zużytym olejem. 
  • Instrukcja – przeprowadzająca użytkownika przez proces pobrania pierwszej butelki, oddania pełnej i wymiany na nową.  
  • Komora wydania nowej butelki – użytkownik pobiera pustą butelkę do zbioru oleju. Użytkownik może pobrać pierwszą butelkę po zeskanowaniu kodu QR z aplikacji, lub otrzyma nową pustą butelkę po oddaniu pełnej butelki. 
  • Czujnik zapełnienia kontenera na pełne butelki. 
  • Komora zwrotu pełnej butelki – drzwiczki otwierają się automatycznie po zeskanowaniu odpowiedniego kodu QR z aplikacji mobilnej, użytkownik umieszcza pełną butelkę. Drzwiczki zamykają się automatycznie. 
  • Otwierany front, umożliwiający łatwe opróżnianie kontenera z pełnymi butelkami oraz uzupełnianie pustych butelek. 

Butelka do zbiórki UCO 

Przekazywane butelki są nie tylko ekologiczne, ale także funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu, przyczyniając się do wzrostu zaangażowania w proekologiczną zbiórkę oleju. Elementy składowe butelki to: 

  • Instrukcja  
  • Kod QR pozwalający rozpoznać butelkę w maszynie 
  • Instrukcje Braille 

Intuicyjna aplikacja mobilna 

Aplikacja mobilna Olejomaty to intuicyjne narzędzie do zarządzania zbiórką UCO z poziomu użytkownika. Dostępna jest na urządzenia iOS oraz android. Aby z niej korzystać należy stworzyć konto, zbierać punkty za oddany olej i wymieniać na atrakcyjne nagrody. W aplikacji można również znaleźć instrukcje prawidłowej zbiórki, zlokalizować najbliższy Olejomat i przeczytać wiele materiałów edukacyjnych poświęconych ekologii i ochronie środowiska. 

Gdzie trafią butelki zebrane w Olejomacie? 

Firma planuje uruchomienie specjalnego zakładu do oczyszczania, w bezpośrednim sąsiedztwie Instalacji Termicznego Przekształcania Opadów w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie on wykorzystywał ciepło uzyskiwane w procesie termicznego przekształcania odpadów medycznych.  

EMKA S.A. uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu pod nazwą: „Wdrożenie własnej technologii efektywnego i niskoemisyjnego odzysku poużytkowego oleju spożywczego”. Przedmiotowy projekt obejmuje wdrożenie innowacyjnej własnej technologii pn. „Technologia optymalizacji procesu odzysku oleju UCO poprzez dostosowanie jego parametrów jakościowych do wymagań odbiorców końcowych”. 

Głównym celem projektu jest realizacja inwestycji technologicznej poprzez wdrożenie innowacyjnej technologii wypracowanej w wyniku prac badawczo-rozwojowych realizowanych samodzielnie, a także przy współpracy z jednostką naukową. Nowa wdrażana technologia i realizowany na jej podstawie proces odzysku UCO cechować się będzie niskim poziomem wytwarzania odpadów oraz z uwagi na zaplanowane rozwiązania technologiczne i techniczne, nowy produkt ze względu na proces jego wytworzenia będzie cechował się także niskim poziomem emisji z uwagi na wykorzystanie odpadowej energii cieplnej oraz wykorzystanie energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł. 

W ramach realizacji projektu zaplanowana została budowa i uruchomienie nowego zakładu produkcyjnego. Działania te obejmują budowę nowych obiektów, instalowanie nowych urządzeń oraz uruchomienie nowego dla Spółki rodzaju działalności. Rezultatem wdrożenia technologii będzie nowy produkt w formie kwalifikowanego bio komponentu z odzysku UCO spełniającego wymagania odbiorców stosowany m.in. do produkcji biopaliw II generacji. Z punktu widzenia wdrożenia rezultatów projektu kluczowymi odbiorcami będą podmioty z branży paliwowej. 

Korzyści dla samorządów 

Już wkrótce wejdzie w życie ustawa kaucyjna, która odbierze samorządom możliwość wykazywania recyklingu butelek PET i butelek szklanych w poziomach odzysku. Tę lukę można zastąpić odpadem UCO, czyli zużytym olejem kuchennym o kodzie 20 01 25, który będzie można wykazać w raportach jako zwiększenie poziomu recyklingu i zwiększenie poziomu odzysku z odpadów na poziomie gmin i samorządów. Poprzez innowacyjne podejście oraz współpracę z lokalnymi społecznościami, EMKA S.A. jest przekonana, iż Olejomaty mogą przynieść znaczące korzyści dla gmin. Ponadto, raporty miesięczne zebranych ilości odpadu o kodzie 20 01 25, które poddane zostaną recyklingowi, stanowią dodatkową wartość, umożliwiającą śledzenie postępów i efektywną ocenę współpracy. 

Wczoraj Redzikowo, dziś Ustka,  jutro cały świat!  

Innowacyjne rozwiązanie jakim są OLEJOMATY, sukcesywnie będzie trafiać do samorządów w całym kraju. Jako pierwsza w Polsce do Ogólnopolskiej Zbiórki Zużytego Oleju Spożywczego (UCO – Used Cooking Oil) dołączyła gmina Redzikowo. To kolejny projekt firmy zrealizowany na terenie województwa pomorskiego, w powiecie słupskim w gminie Redzików. W Redzikowie powstaje bowiem nowoczesna Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów, kolejna tego typu inwestycja realizowana przez firmę EMKA S.A. Firma zapowiedziała uroczyste otwarcie instalacji w ostatnim kwartale tego roku. Instalacja termicznego przekształcania odpadów to miejsce, w którym w sposób nowoczesny i w pełni bezpieczny dla środowiska naturalnego oraz pracujących tam osób następuje termiczne przekształcenie odpadów, a w następstwie – wyprodukowanie energii cieplnej. W przypadku zainteresowania projektem zapraszamy do wypełnienia formularza kliknij tutaj. Specjaliści EMKA OIL skontaktują się z Państwem i odpowiedzą na wszelkie pytania.  

Kontakt

ul. Jaktorowska 15A
96-300 Żyrardów

Newsletter