Skip to content Skip to footer

Czym jest UCO?

Zużyty olej spożywczy stanowi zagrożenie dla różnorodności biologicznej wodnych ekosystemów. Tłuste substancje w oleju mogą pokrywać powierzchnię wody, utrudniając wymianę gazową i utlenianie wód. To z kolei wpływa na procesy fotosyntezy i tlenowej degradacji substancji organicznych, które są niezbędne dla organizmów wodnych. 

Najlepszym sposobem minimalizowania zanieczyszczenia wód przez UCO jest recykling. Zużyty olej spożywczy może być przetwarzany na biopaliwa, mydła, kosmetyki czy nawozy. Wiele lokalnych punktów recyklingu lub firm specjalizujących się w przetwarzaniu UCO (jak np. EMKA S.A.) oferuje możliwość oddania zużytego oleju, który zostanie poddany odpowiedniemu przetworzeniu. 

Ważne jest również zwiększanie świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z nieodpowiednim zagospodarowaniem UCO. Poprzez edukację ludzi na temat korzyści recyklingu i szkodliwości wylewania UCO do kanalizacji, możemy wspólnie działać na rzecz ochrony naszych wód. 

Wbrew pozorom, istnieje szereg rozmaitych zastosowań dla zużytego oleju spożywczego, uznawanego za odpad. Mając na uwadze wysoką zawartość trójglicerydów w przetworzonym tłuszczu, wykorzystuje się go bardzo często jako biokomponent w procesie produkcji eko diesla lub innych eko paliw. To jednak nie jedyna możliwość – oczyszczony, przetworzony olej może być także zastosowany w piecach olejowych jako swoiste paliwo, zapewniając energię cieplną. Ponadto w przemyśle chemicznym tego rodzaju oczyszczone już odpady znajdują dodatkowe zastosowanie przy produkcji różnego rodzaju tworzyw syntetycznych. Wówczas oczyszczony olej poddaje się dalszej obróbce wraz z innymi substancjami.  

Zużyty olej kuchenny to nie tylko problem gospodarczy, ale także ekologiczny. Dbając o właściwe postępowanie z zużytym olejem spożywczym, możemy pomóc w ochronie naszego środowiska. Pamiętajmy, że nasze codzienne działania mają wpływ na przyszłe pokolenia, dlatego warto poświęcić trochę czasu na przemyślenie, jak możemy działać bardziej odpowiedzialnie.  

Po skończonym gotowaniu, zamiast wylewać olej do zlewu, odłóż go do specjalnego pojemnika. Może to być np. stara butelka po napoju, która już nie ma zastosowania lub specjalna butelka zoptymalizowana pod kątem zdawania oleju, którą można otrzymać rejestrując się w aplikacji „Olejomaty” i pobierając ją z najbliższego Olejomatu. W ten sposób unikniesz zanieczyszczania kanalizacji i ochronisz swoje rury przed zatykaniem. 

Sprawdź, czy w Twojej okolicy istnieją punkty zbiórki zużytego oleju kuchennego, a także sprawdź, czy jest dostępna możliwość przekazania go do Olejomatów. Ten zebrany olej może posłużyć jako surowiec do produkcji biopaliw czy kosmetyków, co pomaga zminimalizować wpływ na środowisko. 

Pamiętaj, że wylewanie oleju do zlewu czy toalety prowadzi do poważnych problemów w kanalizacji. Może to doprowadzić do zatykania rur, a także zanieczyszczać wody gruntowe i rzeki. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze starannie zbierać zużyty olej i oddać go do odpowiednich punktów zbiórki takich jak Olejomaty. 

Oddawaj olej do Olejomatów i zdobądź nagrodę dla siebie i środowiska! 

Za oddawany olej, otrzymujesz punkty, które możesz wymienić na nagrodę. Jedną z nagród może być np. sadzonka drzewka co pozwoli Ci nie tylko wspierać środowisko, ale także mieć bezpośredni wpływ na jego ochronę i może upiększyć Twoje podwórko lub gminę. 

EMKA Oil jest częścią firmy EMKA – firmy z blisko trzydziestoletnim doświadczeniem na rynku logistyki, odbiorów i przetwarzania odpadów medycznych, lider w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań ekologicznych. Firma wychodzi naprzeciw zmieniającym się potrzebom społeczeństwa, wytyczając nowe szlaki i angażując się w stosowanie nowoczesnych technologii. Celem EMKA jest zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki ludzie postrzegają UCO, tak aby tworzyć pozytywny i trwały wpływ na środowisko naturalne, poprzez innowacyjny system Ogólnopolskiej Zbiórki Zużytego Oleju Spożywczego. Innowacyjne rozwiązanie jakim są OLEJOMATY, sukcesywnie będzie trafiać do samorządów w całym kraju.  

Kontakt

ul. Jaktorowska 15A
96-300 Żyrardów

Newsletter