Skip to content Skip to footer

Co ma wspólnego ​lot samolotem na odcinku ​Londyn – Nowy York ​z UCO​?

28 Listopada 2023 r. o godzinie 11:49 GMT z portu lotniczego Londyn-Heathrow wystartował Boeing 787 linii Virgin Atlantic. Czym wyróżniał się ten lot? Był to pierwszy komercyjny lot na długim dystansie, który w całości wykorzystywał SAF, czyli złożone paliwo lotnicze. To wydarzenie wyznaczyło kamień milowy w dążeniu do stworzenia bardziej ekologicznego transportu powietrznego.

Z czego powstaje SAF?

Paliwo użyte do zasilania wtorkowego lotu zostało w większości wyprodukowane z zużytego oleju spożywczego (UCO) oraz odpadów tłuszczu zwierzęcego. Jego produkcja wymaga o 70% mniej węgla w porównaniu z tradycyjnymi paliwami lotniczymi. SAF jest już stosowany w mieszankach z konwencjonalnym paliwem, ale dzięki udanym testom naziemnym Virgin Atlantic oraz jego partnerzy otrzymali zgodę regulatorów z USA, Kanady i Wielkiej Brytanii na wykonanie lotu w 100% na SAF.

Wpływ na przemysł lotniczy

Samolot wylądował bezpiecznie na nowojorskim lotnisku Johna F. Kennedy’ego o godzinie 14:05 EST. Brytyjski Minister Transportu, Mark Harper, określił ten lot jako przełomowy moment dla przyjęcia w pełni złożonego paliwa lotniczego. „Gdybyście nie wiedzieli, że to lot na 100% SAF, nikt by tego nie zauważył” – podkreślił Harper.

HVO jako alternatywa dla motoryzacji

Zrównoważone paliwo lotnicze (SAF) to jedno z najnowszych osiągnięć w dziedzinie ochrony środowiska i dekarbonizacji lotnictwa. Jego potencjał wykorzystano nie tylko w przemyśle lotniczym.

Całkiem niedawno sieć stacji paliw Avia ogłosiła wprowadzenie na rynek paliwa HVO (ang. Hydrotreated Vegetable Oil) – znanej od lat mieszanki tłuszczów i olejów roślinnych. Paliwo HVO100 jest już dostępne na jednej ze stacji Avia w Myszęcinie.

HVO jako alternatywa dla motoryzacji

HVO, czyli hydrorafinowany olej roślinny, to syntetyczne paliwo przeznaczone do silników Diesla. Można je stosować bez żadnych przeróbek w samochodach oraz mieszać z olejem napędowym w dowolnych proporcjach.

HVO jako alternatywa dla motoryzacji

Takie innowacje są dowodem na rosnące znaczenie wykorzystywania odpadów, takich jak zużyty olej spożywczy, w celu ograniczenia emisji i promowania złożonego transportu.

Lot z Londynu do Nowego Jorku oraz paliwo HVO to dwa przykłady, jak UCO, czyli zużyty olej spożywczy, może zmieniać oblicze współczesnego transportu. Pokazują one, że zmiany w kierunku bardziej ekologicznej przyszłości są możliwe, a innowacje w tej dziedzinie przynoszą realne korzyści dla środowiska.

Kontakt

ul. Jaktorowska 15A
96-300 Żyrardów

Newsletter