Skip to content Skip to footer

Ekologiczna Gmina 2025 i Olejomaty

W e wtorek 25 marca 2025 roku w Opolu odbyła się gala rankingu Ekologiczna Gmina, podczas której nagrodzono najbardziej proekologiczne gminy w województwie opolskim. Wydarzenie to było wspólnym przedsięwzięciem "Nowej Trybuny Opolskiej" i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, z kolei jako EMKA z przyjemnością zostaliśmy Partnerem tej uroczystej gali.

Czym jest Ranking Ekologiczna Gmina?

Ranking Ekologiczna Gmina ma na celu wyróżnienie samorządów, które prowadzą najlepszą politykę proekologiczną w regionie. Dane do stworzenia rankingu dostarczył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Fundusz ten, jako instytucja dbająca o zrównoważony rozwój województwa, dofinansowuje inwestycje proekologiczne na terenie samorządów województwa opolskiego. Dzięki tym informacjom możliwe było uszeregowanie i wytypowanie gmin, które zasługują na miano gmin ekologicznych.

Ranking został podzielony na cztery kategorie:

  • Gmina OZE: Nagradza gminy, które dążą do samowystarczalności energetycznej poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
  • Błękitna Gmina: Wyróżnia gminy dbające o czystość wody poprzez rozbudowę infrastruktury sanitarnej.
  • Zielona Gmina: Nagradza gminy, które dbają o bioróżnorodność i monitorują tworzenie nielegalnych wysypisk odpadów.
  • Gmina Czystego Powietrza: Przyznawana gminom, które aktywnie uczestniczą w programie "Czyste Powietrze".

Laureaci Rankingu

W kategorii Gmina OZE nagrodzono gminy Biała, Głuchołazy i Leśnicę za inwestycje w instalacje fotowoltaiczne i odnawialne źródła energii. W kategorii Błękitna Gmina wyróżniono gminy Opole, Krapkowice, Namysłów, Nysa i Kietrz za działania związane z ochroną wód. W kategorii Zielona Gmina nagrodzono gminy Pawłowiczki, Opole, Olesno i Strzelce Opolskie za propagowanie postaw ekologicznych i ochronę bioróżnorodności. Z kolei w kategorii Gmina Czystego Powietrza laureatami zostały gminy Opole, Nysa i Krapkowice za aktywny udział w programie „Czyste Powietrze”.

Udział EMKA w uroczystej gali

Firma EMKA była nie tylko partnerem gali, ale też zyskała możliwość zaprezentowania podczas tego uroczystego wydarzenia innowacyjnych Olejomatów, które są częścią Ogólnopolskiego Systemu Zbiórki Zużytego Oleju Spożywczego (UCO). Olejomaty to specjalne maszyny, które przyjmują zużyty olej kuchenny i wydają puste butelki na jego przechowywanie. Zasady działania podczas uroczystej gali wyjaśnił jeden z obecnych przedstawicieli firmy EMKA, S.A. 

„Nasze Olejomaty to - mógłbym powiedzieć urządzenia vendingowe, które jednej strony wydają specjalne puste butelki na zużyty olej, a z drugiej strony przyjmują te wypełnione z powrotem. Maszyna jest do ustawienia na zewnątrz i do bezpłatnego użytkowania poprzez wszystkich użytkowników naszej akcji. A polega ona na tym, że chcemy, zachęcić mieszkańców miast, miasteczek i gmin do tego, aby zużyty olej kuchenny, nie tylko ten po smażeniu, ale także ten z produktów spożywczych jak suszone pomidory czy ryby, wlewać do naszych pojemników i oddawać w Olejomatach” – podkreślał Damian Michalak, doradca Zarządu ds. optymalizacji i rozwoju sieci firmy EMKA.

Słowem podsumowania

Gala rankingu Ekologiczna Gmina była okazją do wyróżnienia samorządów, które aktywnie dbają o środowisko. Rola Partnera, jaką miała zaszczyt pełnić EMKA pokazuje, jak ważne jest współdziałanie instytucji publicznych i prywatnych w ochronie środowiska. Zarówno takie inicjatywy, jak przygotowane przez nas Olejomaty, jak i sam ranking Ekologiczna Gmina są ważnymi krokami w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju w Polsce.

Kontakt

ul. Jaktorowska 15A
96-300 Żyrardów

Newsletter