Wiele osób zastanawia się, gdzie wyrzucić butelkę po oleju spożywczym, aby zachować zasady ekologii w swoim własnym domu. Na pierwszy rzut oka codzienna segregacja butelek oraz różnego typu opakowania po żywności może wydawać się nieco skomplikowana. Należy jednak pamiętać, że prawidłowa segregacja poszczególnych surowców ma absolutnie ogromne znaczenie dla naszego najbliższego środowiska naturalnego. Kiedy w kuchni produkujemy domowe śmieci, w tym typowe puste butelki plastikowe, powinniśmy mieć pełną świadomość tego, gdzie dokładnie powinny trafić. Poniżej szczegółowo i krok po kroku wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć przed ich ostatecznym wyrzuceniem, aby chronić planetę i ułatwiać pracę zakładom zajmującym się odzyskiem.
Dlaczego segregacja śmieci wydaje się czasem trudna?

W przestrzeni domowej i kuchennej powstają bardzo różnorodne odpady, które często wymagają chwili zastanowienia. Niekiedy segregacja śmieci wydaje się wyzwaniem, zwłaszcza w sytuacji, gdy na dnie naczynia czy butelki wciąż pozostają uporczywe resztki ze smażenia. Kiedy próbujemy prawidłowo opróżnić pojemnik po dość gęstym oleju rzepakowym czy luksusowej oliwie z oliwek, na wewnętrznych ściankach zazwyczaj widać grube, tłuste zacieki, które budzą nasze wątpliwości. Trzeba podkreślić, że zgodnie z obowiązującymi wytycznymi ekologicznymi, butelki po oleju należy opróżnić z resztek przed wyrzuceniem. W przeciwieństwie do zaschniętych resztek typowego jedzenia, w tym przypadku nie musisz używać gorącej wody z dodatkiem płynu do naczyń. Eksperci zaznaczają, że nie ma konieczności mycia butelek po oleju przed ich wyrzuceniem. W trakcie recyklingu wszystkie gromadzone surowce i tak przechodzą przez wysoce profesjonalne, przemysłowe oczyszczanie, więc w warunkach domowych nie warto niepotrzebnie marnować cennej wody. Wystarczy, że po prostu opróżnisz je możliwie najdokładniej do ostatniej kropli, pozbywając się nadmiaru płynnego tłuszczu. Przepisy jasno mówią, że butelki po oleju spożywczym powinny trafiać do żółtego pojemnika, czyli tego na tworzywa sztuczne i metale, ale tylko wtedy, gdy są dokładnie opróżnione.
Żółty pojemnik, czyli metale i tworzywa sztuczne w praktyce
Często zastanawiasz się zapewne, gdzie wyrzucić butelkę plastikową, która została po weekendowym gotowaniu? To bardzo prosta sprawa, gdy pozna się podstawowe reguły. Zasada mówi, że czyste butelki po oleju można wrzucać do pojemnika na tworzywa sztuczne lub szkło, w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane. Jeśli w Twoich rękach znajdują się klasyczne, plastikowe butelki zrobione z popularnego plastiku (najczęściej jest to tworzywo typu PET), muszą one trafić do właściwego pojemnika przeznaczonego na tworzywa sztuczne. Odpowiednim, ogólnopolskim wyborem do tego celu jest po prostu żółty kosz. Aby prawidłowo wyrzucić butelkę, należy na samym początku całkowicie odkręcić jej górę. Każda mniejsza zakrętka oraz na stałe usuniętą nakrętkę warto wrzucać obok zgniecionej bryły plastiku. Zgodnie z instrukcjami komunalnymi, zakrętki butelek po oleju należy wrzucać do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Wszelkie metale i mniejsze, drobne kawałki z metalowych zamknięć doskonale nadają się bowiem do ponownego przetworzenia. Nawet jeśli na powierzchni plastiku zostały jakieś drobne resztki kleju lub resztki papierowych etykiet, zupełnie nie musisz ich ręcznie zrywać ani czyścić. Systematyczna i dokładna segregacja sprawia, że te pozornie niepotrzebne opakowania zyskają po pewnym czasie zupełnie nowe życie. Pamiętaj także, że jeśli regularnie korzystasz z produktów w tak zwanych opakowań wielomateriałowych, również powinieneś każdorazowo sprawdzić obowiązujące, lokalne zasady segregacji odpadów.
Co zrobić z bardzo brudną butelką po oleju? Odpady zmieszane
Czasami na kuchennym blacie spotykamy silnie zanieczyszczone pojemniki, których w żaden sposób nie da się łatwo wyczyścić (choć pamiętajmy by z zasady ich nie myć pod kranem). Co powinieneś zrobić w takiej niefortunnej sytuacji? Specjaliści z branży ostrzegają: zanieczyszczone butelki po oleju mogą zanieczyścić całe partie surowca przeznaczonego do recyklingu. W takim wypadku najlepiej spokojnie i obiektywnie ocenić sytuację. Wytyczne są jasne: w przypadku mocno zabrudzonych butelek, których nie da się doczyścić, należy je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane lub oddać do PSZOK-u. Pamiętaj przy tym jednak o ogólnej zasadzie, która zakłada, że nie należy wrzucać pustych butelek po oleju do odpadów zmieszanych, jeśli dało się je standardowo opróżnić. Reguła brzmi zatem: butelki po oleju spożywczym powinny trafiać do żółtego pojemnika, jeśli są dokładnie opróżnione. Z drugiej strony w sytuacjach skrajnych – butelki po oleju, które są mocno zabrudzone, powinny być wyrzucane do odpadów zmieszanych, jeśli nie da się ich dokładnie wyczyścić. Pilnuj, aby absolutnie nie wkładać ich do koszy przeznaczonych na czysty papier ani do pojemnika na bioodpady, a docelowo w takiej trudnej sytuacji wybieraj wyłącznie odpady zmieszane.
Szkło i szklane pojemniki w Twojej kuchni
W przypadku eleganckich opakowań, jeśli zastanawiasz się, gdzie prawidłowo wyrzucić szklaną butelkę po doskonałej jakości, tłoczonej na zimno oliwie, powinieneś poszukać na swoim osiedlu zielonego pojemnika. Czyste, puste butelki szklane zdejmując z blatu zawsze wrzucamy do dedykowanych koszy przeznaczonych wyłącznie na szkło. Trzeba po prostu wziąć taką obrobioną, szklaną butelkę, usunąć z niej korki i delikatnie umieścić ją w wyznaczonym środku pojemnika. Ogromne, masywne szklane butelki nie wymagają od użytkownika jakiegoś bardzo specjalnego traktowania, ale zawsze zachowaj bezpieczeństwo i ostrożność, by nikogo nie zranić. Podobnie jak to opisywano w przypadku surowców z plastiku, takie cenne odpady trafiają natychmiast do odpowiednich hut, gdzie następuje wielokrotne, nieskończone ich przetapianie w wysokich temperaturach. Absolutnie nie musisz ich intensywnie myć czy namaczać przed ich wyrzuceniem. Zanim ostatecznie zdecydujesz się wrzucić pojemnik, zawsze kontroluj i upewniaj się, że szkło trafia tam całkowicie bez metalowych elementów, dozowników czy lejków, które należy odkręcić. Pamiętaj o tym zawsze, że wyczyszczone butelki ze szkła w całej swojej masie idealnie i skutecznie nadają się do długofalowego recyklingu bez utraty właściwości.
Kanalizacja to nie śmietnik – uważaj na zlew
Poważny problem higieniczny i techniczny pojawia się również z samym domowym, zużytym olejem jadalnym. Kiedy masz nadmiar stygnącego, gęstego płynu po obiedzie, najgorsze, co w ogóle możesz zrobić z punktu widzenia ekologii, to wylać go beztrosko do domowego zlewu lub wprost do toalety. Pamiętaj, że nie należy wylewać starego oleju do zlewu ani toalety, ponieważ może to prowadzić do zatorów w rurach. Takie szkodliwe działanie powoduje ogromne i niebezpieczne awarie sanitarne. Z języka angielskiego takie gigantyczne, stwardniałe czopy nazywa się fachowo "fatbergs". Różnorodne substancje tłuste gwałtownie zastygają w zimnych rurach podziemnych. Zamiast spłukiwania go do zlewu, zużyty olej jadalny należy zbierać do szczelnych butelek i oddać do PSZOK lub specjalnych pojemników.
Dlaczego właściwy recykling tłuszczów jest tak ważny?
Oszczędzanie surowców oraz wzmożona dbałość o ekologię dają nam bezpośrednie i wymierne korzyści na wielu polach. Kiedy rygorystycznie unikasz wylewania szkodliwych resztek do odpływu i zbierasz je w domu prawidłowo, stwarzasz ogromną szansę na ich zielone, całkowite drugie życie. Prawdziwy, specjalistyczny odzysk takich problematycznych materiałów z kuchni to już dzisiaj nie fikcja. Co znacznie ważniejsze dla naszej planety, recykling zużytego oleju spożywczego pozwala przetworzyć go na biodiesel, który jest odnawialnym źródłem energii. Takie odpowiedzialne, zrównoważone ponowne wykorzystanie znacząco i realnie obniża obciążenie dla naszej planety. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że recykling zużytego oleju spożywczego pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i uniezależnić się od paliw kopalnych. Dzięki zupełnie nowym i innowacyjnym technologiom chemicznym, zużyty olej spożywczy może zostać poddany recyklingowi w celu produkcji smarów przemysłowych oraz innych użytecznych produktów. Odpowiednia segregacja niechcianych surowców tłuszczowych i świadome pozbywanie się ich ze zwykłego pojemnika pod blokiem otwiera przed globalnym przemysłem całkowicie nowe, ekologiczne możliwości. Zgodnie z przepisami, zużyty olej spożywczy należy ostudzić, przelać do butelki i szczelnie ją zakręcić, a następnie oddać do PSZOK-u albo do mPSZOK-u.
Olejomaty – nowoczesne rozwiązanie dla mieszkańców

Dziś dbanie o czystość przestrzeni publicznej i zapobieganie awariom staje się jeszcze prostsze i bardziej dostępne. Doskonałym i rewolucyjnym dowodem na to są nowoczesne maszyny zbiórkowe oferowane systemowo przez polską firmę Olejomaty. Czy wiedziałeś już o ich istnieniu w Twoim otoczeniu? Warto wiedzieć, że olej spożywczy można oddać do automatów zwanych olejomatami, które znajdują się w wielu gminach. Jest to fantastyczne, niezwykle nowatorskie udogodnienie dla każdego świadomego ekologicznie gospodarstwa domowego. Oprócz tradycyjnych, znanych rozwiązań uciążliwych dla mieszkańców, niektóre gminy oferują specjalne pomarańczowe lub czarne pojemniki na zużyty olej jadalny. Coraz częściej to jednak innowacyjne i eleganckie maszyny z systemem nagród i czystością obsługi przyciągają pozytywną uwagę społeczeństwa. Mowa o inicjatywie, gdzie w niektórych rejonach Polski dostępne są specjalne automaty, do których można wrzucać butelki pobrane z tych automatów napełnione niepotrzebnymi olejami spożywczymi. Użytkowanie Olejomatów na co dzień to niezwykle prosty, czysty i bardzo intuicyjny proces dla każdego domownika. Kiedy już usmażysz niedzielny obiad dla rodziny, po prostu poczekaj, aż gorący płyn na patelni bezpiecznie wystygnie. Następnie ostrożnie przelej go do pustej butelki Olejomaty i zanieś wprost do najbliższego urządzenia. To niesamowicie wygodna i nowoczesna alternatywa, która trwale eliminuje dawną konieczność dalekich, uciążliwych wycieczek z ociekającymi odpadami na obrzeża miasta do PSZOK-u.
Korzyści z korzystania z Olejomatów w Twojej gminie

Świadome i regularne korzystanie z innowacyjnych rozwiązań, jakie na co dzień dają stacjonarne Olejomaty, to czysty zysk i ogromny krok naprzód dla całej lokalnej społeczności. Oddając szczelnie zamknięte, pełne butelki po oleju wprost do wrzutni tej eleganckiej maszyny, Ty oraz Twoja rodzina aktywnie i bezpośrednio wspieracie zaawansowane przetwarzanie tego kłopotliwego, uciążliwego odpadu w niezwykle cenne i pożądane rynkowo biopaliwa. Ponadto zmotywowani mieszkańcy bloków czy domków jednorodzinnych w ogóle nie ryzykują groźnego zatkania swoich drogocennych, domowych rur, co przecież nierzadko kończy się wyjątkowo frustrującą, brudną i bardzo kosztowną interwencyjną wizytą hydraulika. Wolne od grubych zatorów i całkowicie czyste rury sieciowe oznaczają również znacznie mniejsze awarie mechaniczne i niższe koszty napraw dla lokalnych, gminnych oczyszczalni ścieków komunalnych. Taka sytuacja w bardzo długiej perspektywie niezwykle korzystnie wpływa na stabilność i wysokość miesięcznych opłat komunalnych dla nas wszystkich. Powszechna edukacja i łatwa dostępność takich estetycznych automatów dookoła nas jasno pokazują, że nowoczesna, miejska ekologia może być szybka, bardzo przyjemna i w absolutnie 100% dostosowana do dzisiejszych potrzeb i wygody każdego gospodarstwa domowego. Gorąco i szczerze zachęcamy do poszukania najbliższego, automatu Olejomaty w swojej bezpośredniej okolicy!
